2024 Leadership Board

Leadership Board

Walter Rowe      

Cheryl Smith                       

Mike Matteson                  

Kip Berry

Connie Hartley                  

Michelle Eller                      

Lonnie Thigpen

Warren Buchanan            

Dawn DeKlerk                    

Brint Smith

Mary Tidwell                                      

Nell Boggs

                       

Layleader

Brint Smith

 

Annual Conference Delegate & alternate

Megan Pendley

Nell Boggs (alternate)

 

Hospitality

Dawn DeKlerk

 

Buildings & Maintenance

Kip Berry                              

Melvin Swain                      

Kirk Boggs                

Libby Altwies                     

William Todd

 

Finance

Treasurer – Cheryl Smith 

Paul Henry                          

Lamar Sanders                  

Tom Proctor            

Stuart Kone                         

Julie Koon


Nominations

Brint Smith             

 Susan Dodson        

Amy Baker

Kirk Boggs                

Libby Altwies          

Paula McClung      

Elaine Findley         

Judy Thompson

Open Seat

 

Care Team

Janet Deal                            

Paula McClung       

Susan Dodson

Emmaline Pursley             

Dawn DeKlerk        

Yvonne Conner

Mary Tidwell                       

Nancy Berry            

Pat Smith

Stephanie Buchanan        

Libby Altwies         

Robin Henry

Robin Payne                        

Rhonda Brown

 

Missions

Tammy Kone          

Susie Stephenson              

Amber Meaker

Amy Baker               

Gabriela Davis                    

Leigh DeNucci

Nancy Berry            

Sheryl Cobb

 

Worship                                                                               

Emmaline Pursley – chair                                                

Melissa Sanders - Altar Guild Chair                              

Tami Smith – Flowers                                                       

Kip Berry – Ushers                                                             

Amy Thigpen – Acolytes                                                  

Wayne Gilreath – Music                                                 

Brenda James - Communion                                         

                                                                                               

 Staff

Roger Vest – Pastor

James Hannah – Associate Pastor

Rhonda Brown – Church Administrator

Wayne Gilreath – Organist/Choirmaster

Robin Payne - Connections

Nicole Howard – Children & Preschool

Demarcus Fields – Youth

Rita Benfield – Office Assistant